Výstava betlémů v Bezděkově 2011

V pátek 9. prosince 2011 měly zaznít u rozsvíceného vánočního stromku v parku na návsi v Bezděkově vánoční písně a koledy

 Uplakané počasí však zahnalo všechny posluchače i účinkující do kostela sv. Ondřeje. Návštěvnost byla velká. Řada vánočních písní a koled v podání hostů – pěveckého a chrámového sboru VELKOBOR z Velkého Boru pod vedením paní Radky Kočí zaznělo zaplněným kostelem.Mluveným slovem je provázel pan Václav Drha z Velkého Boru. Pro všechny přítomné to jistě byl krásný zážitek v předvánočním shonu a odměnili zpěvačky vřelým potleskem.
Z kostela byli všichni pozváni do místní bývalé školy, kde byla připravena výstava betlémů. Návštěvníci, kterých bylo asi devadesát, si mohli prohlédnout přes sedm desítek betlémů z nejrůznějších materiálů – například z keramiky, papíru, perníku, tradičních jako je dřevo, ale i netradičních jako je sklo, sádra, sláma nebo se jednotlivými figurkami betlému staly panenky a plyšová zvířátka. Betlémy byly zapůjčeny od místních občanů a z okolních obcí. Nepřehlédnutelné díky svým rozměrům byly betlémy z bezděkovského kostela sv. Ondřeje.
Tímto děkuji všem, kteří betlémy ze svých soukromých sbírek zapůjčili, a těm, kteří pomohli se samotnou přípravou výstavy. Velký dík patří i bezděkovským ženám, které napečenými dobrotami zpříjemnily zúčastněným večer, a členům místního hasičského sboru, kteří se postarali o příjemné prostředí a obsluhu. Nechyběl ani voňavý svařáček na zahřátí.
Podle záznamů v návštěvní knize, kam mohl každý vyjádřit své pocity, si dovolím říci, že se páteční předvánoční večer vydařil a mnohé dostal pohledem do betlémských jesliček do vánoční nálady.
Autor: Olga Šulcová
Foto: Olga Šulcová