Velikonoční dílna v Bezděkově 2017

Na sobotu 1. dubna zval plakát všechny holky a kluky do velikonoční dílny do bezděkovské úřadovny.

Možná někoho napadlo, jestli nejde o aprílový žertík. Ale hojná účast dětí se svými doprovody tomu nenasvědčovala. I přes krásné sluníčkové odpoledne přišlo 14 dětí malovat kraslice a vyrobit si na ně pěkné hnízdečko. V malování vajíček barevným voskem se všichni každým rokem stále zdokonalují. Vymýšlejí si nové vzory a i ti nejmenší chtějí mít svoje vajíčka perfektní. A aby se kraslice nekutálely po stole, dali jsme se společně do výroby hnízdeček z březových proutků.

Kromě vajíček se nám v nich zabydlelo kuřátko. Začátek nebyl nijak složitý, ale v polovině díla zapomněl autor postup. Znovu připomínám, že to nebyl „apríl“. Jak dál? Po chvilce přemýšlení a prozkoumání vzorového kuřátka vše dobře dopadlo. Ze smotečku vlny na děti vykouklo kuřátko s mrkacíma očima a zobáčkem otevřeným, jen zapípat. A z barevných klubíček vlny jsme pokračovali dál. Po úvodních komplikacích s kuřátkem se moc zájemců o výrobu zajíčka nehlásilo. Jen pár odvážlivců zvedlo ruku. Nakonec se však ukázalo, že není zase tak složitý. Postupně se připojovali další zájemci. Šikovné ručičky dětí vykouzlily krásné ušáky. Proutěná hnízda se pomalu plnila. Ještě jsme se společně pustili do motání žluťoučkých pampelišek a hnízda nakonec dozdobili barevnými pírky, kytičkami, vajíčky, beruškami,..... Každý se barevně vyřádil dle své fantazie.

Málem bych zapomněla na přítomnost pomlázkového experta p. Ladmana. Pod rukama mu rostla jedna pomlázka za druhou a s velkou trpělivostí učil plést pomlázku i přítomné zájemce z řad dětí. Každý si z dílny něco odnášel. Někdo více, někdo méně, podle toho, jak se snažil. A věřím, že to nebyly jen velikonoční dekorace, ale i radost a potěšení z pěkně prožitého aprílového odpoledne. Děkuji všem.
Šulcová Olga