Pohádková alej 2016

„Princeznička na bále poztrácela korále…“ Sobotní odpoledne 9. července bylo jako stvořené pro dobrý skutek – pomoci princezně posbírat a znovu navléknout poztrácené korálky.

Sluníčko se občas schovalo za dešťový mrak, ale vítr mraky vždy rozehnal. A tak jsme mohli v Bezděkově v pohádkové lipové aleji přivítat 122 dětí v doprovodu svých rodičů, prarodičů a známých. U vstupu do pohádkového světa na děti čekala princeznička, od které dostaly hrací kartu. Za každý splněný úkol získaly jeden ztracený korálek. Na dvanácti stanovištích se děti setkaly s vílami, motýlem Emanuelem a Makovou panenkou, včelkou Májou a koníkem Hopem. U loupežníků střílely na terče a Sněhurce pomáhaly s velkým prádlem. Dlouhý, Široký a Bystrozraký pomohli dětem zdolat překážkovou dráhu a další nástraha – velká pavučina se spícím pavoukem je čekala i u perníkové chaloupky. Pro hubeňoury tam měla ježibaba napečené perníčky. Čerti zase potřebovali složit čertovské eso, aby mohli mastit pekelné karty. A některé děti dokonce nad čertem v kartách vyhrály. Krakonoš a Anče prověřili, jestli děti znají naše lesní zvířátka, a Ferda mravenec potřeboval od dětí pomoc s opravou kočáru pro Berušku. Chytrá Zdenička v rybárně měla pro děti připravenou řadu pohádkových hádanek. U vody ještě pomohly navléknout rozsypané perly pro Zlatovlásku a mohly se vydat do cíle za královskou rodinou. Všechny děti dokázaly svoji zručnost i statečnost, a tak si vysloužily odměnu – sladkou palačinku z královské kuchyně, také nějaké dárečky a na památku na bezděkovskou pohádkovou alej jim královna připnula placku. A ne ledajakou, pohádkovou.

Chtěla bych poděkovat všem, bez kterých bychom tak krásné odpoledne neprožili. Především všem pohádkovým účinkujícím, kteří se úžasně zhostili svých rolí a provázeli děti zadanými úkoly. Děkuji své rodině za pomoc a trpělivost, především dceři Aničce, která všechny mé nápady dokázala zrealizovat a namalovat. Díky ní se u Zlatovlásky na hladině rybníka Velkého bezděkovského pohupoval na vlnách zámeček Červená Lhota, děti se mohly seznámit se všemi trpaslíky nebo nakrmit věčně hladového Vilíka. Také děkuji všem sponzorům a těm, kteří se nebáli je oslovit, aby získali drobné odměny pro děti. Za pomoc při přípravách, zajištění občerstvení a chodu královské kuchyně děkuji firmě MI-PAL – p. Milan Palečko z Nedřeva a p. Herbertu Zelenkovi – Kavárna u Johanky za výborné palačinky. Odměny pro děti a finanční pomoc zajistili: Vebor s.r.o. Velký Bor, BESIP, Lyckeby Amylex a.s. Horažďovice, Strom Lnáře, Česká podnikatelská pojišťovna Blatná, Domácí pekárna Blatná Blanka Antošová, Nábytek Blatná p. Bláha, Auto moto Blatná p. Bláha, Autodíly Blatná p. Chvátal, Karel Lukeš Papírnictví Horažďovice, Zámecký ovocný lihovar Blatná s.r.o., p. Josef Melán.

Podle reakcí zúčastněných i vzkazů zapsaných do naší kroniky se pohádková akce vydařila a budeme se těšit zase na další pozvánku do pohádky. Tak ji nepropásněte.

Šulcová Olga