Novinky a benefity veřejné autobusové dopravy Plzeňského kraje!

Novinky a benefity veřejné autobusové dopravy Plzeňského kraje!

14. června vyjede 315 nových modrých autobusů Plzeňského kraje. Přinášíme souhrnné informace o novinkách a odpovědi na nejčastější dotazy o nové dopravě.

https://www.idpk.cz/cz/jizdni-rady-od-30-8-2020-v-autobusove-doprave/

Akční předplatné jízdného v Plzeňském kraji se vyplatí. Konečně existuje sleva i pro dospělé cestující.

 

Jak využívat integrovanou dopravu v Plzeňském kraji?
Odpovědi na nejčastější dotazy.

Děti a studenti v IDPK

 

 

 

Nové modré autobusy a benefity
Všechny budou částečně nízkopodlažní, s plošinou pro vozíčkáře či pro kočárky. Uvnitř bude pro tyto cestující vyhrazené dostatečné bezpečné místo.

K rychlejší odbavení ve všech nových autobusech pomůže možnost bezkontaktní platby kartou přes terminál u řidiče.

V parných letních dnech se cestující mohou těšit ve všech vozech na klimatizaci, která v kombinaci s dvojitými skly zaručí příjemnou cestu. Tato skla naopak v zimě zase pomohou udržet autobusy příjemně vytopené.

Obzvláště na delších trasách cestující v nových modrých autobusech jistě ocení prodloužené sedačky a větší rozteč mezi nimi. Ty zajistí vyšší komfort během cesty a více prostoru pro nohy. Všechny vozy nabídnout také USB nabíječky na mobily a tablety, a na vybraných linkách bude k dispozici i Wi-Fi připojení. Pro snadnou orientaci a přehled při cestě poslouží ve všech autobusech LCD displeje s hlášením zastávek.

Novinky v autobusové dopravě
Novinkou bude fungující dopravní dispečink, který díky aktuálním informacím o zpoždění na trasách zajistí garanci návaznosti spojů. Informace o zpoždění se budou mimo jiné zobrazovat cestujícím na LCD obrazovkách přímo ve vozech.

Od 1.7. bude k dispozici mobilní aplikace Virtuální Plzeňská karta, ve které si bude možné zakoupit jednotlivé přestupní jízdné dopředu, v klidu domova, nebo například až na zastávce. Jízdné se bude v rámci aplikace kontrolovat u řidiče přes QR kód, který je obsažený přímo v jízdence. Časem pak do aplikace přibude další příjemný bonus, a to zobrazování informací o volných místech v autobusech pro jízdní kola. Tato místa si v daném vozidle bude možné přes aplikaci i rezervovat.

Akční jízdenka za 12 Kč
Změnu dopravce a zavedení nové dopravy bude doprovázet v autobusech modré flotily v období od 14. do 30. června tzv. akční jízdenka za 12 Kč (se státními slevami pro děti, studenty a seniory za 3 Kč) na území Plzeňského kraje, která má nalákat cestující, aby si vyzkoušeli nové komfortní autobusy. Jedná se o nepřestupní jízdenku a je přitom jedno, jak bude cesta dlouhá. 12 Kč a méně (při uplatnění státních slev) zaplatíte ve zmiňovaném období např. z Tachova do Plzně nebo z Plzně do Losiné.

Uvedenou akční jízdenku, platnou pro vnější zóny Plzeňského kraje, lze zakoupit pouze u řidiče v autobuse IDPK platební kartou nebo hotově. Zakoupené předplatné platí beze změn.

Jak si mohu koupit jízdenku na autobus v rámci IDPK?
Jízdenku lze zakoupit několika způsoby:
- v rámci předplatného na Plzeňské, Mariánské a Karlovarské kartě
- přímo u řidiče - možno platit kreditní či debetní kartou, mobilem pomocí Google Pay a Apple Pay, elektronickou peněženkou na Plzeňské, Mariánské a Karlovarské kartě, nebo hotově
- od 1.7. v mobilní aplikaci Virtuální Plzeňská karta- jízdenku poté ověříte při nástupu přímo u řidiče přes QR kód na jízdence

Aktuálně platné jízdní řády IDPK
S novým tarifem se změní také některé jízdní řády. Aktuálně platné jízdní řády naleznete online na webu idpk.cz, idos.cz, a na jezdimepokraji.cz. Tištěné jízdní řády budou k dispozici na všech zastávkách.

Nový tarif IDPK od 1.7. - jedna jízdenka pro vlak, autobus i vybrané MHD

Od 1. července pak začne v celém kraji platit nový přestupní tarif IDPK. Jedna jízdenka bude platit na autobus, vlak i vybrané MHD (a to včetně MHD Plzeň). Nový tarif sjednotí ceny jízdného v autobusech i vlacích. „Maximální cena základní přestupní nezlevněné jízdenky bude 72 Kč, např. ze Železné Rudy nebo Sušice do Plzně. Z Rokycan, Třemošné, Dobřan nebo Nýřan do Plzně bude jízdenka stát 26 Kč, z Plas, Blovic nebo Přeštic do Plzně 36 Kč, ze Zbiroha nebo Stříbra do Plzně 46 Kč, z Klatov či Žihle do Plzně 56 Kč, z Domažlic nebo Tachova do Plzně za 66 Kč,“ uvádí příklady Zdeňka Kmochová ze společnosti POVED, organizátora veřejné dopravy v Plzeňském kraji a dodává: „Všechny uvedené jízdenky platí současně na MHD v Plzni. I jednotlivá jízdenka bude zónová, stejně jako předplatné. Cestující si ale nemusí pamatovat názvy ani čísla zón, stačí znát správný název zastávky, do které cestuje,“ dodává Kmochová.

I nadále bude v platnosti předplatné a také slevy Plzeňského kraje. Určité výjimky budou na mezikrajských relacích do ostatních krajů, nicméně v rámci Plzeňského kraje, resp. obvodu IDPK, bude prakticky vždy platit tarif Plzeňského kraje. „Ve vlacích bude platit tarif dopravců na mezikrajských či mezistátních relacích, v rámci Plzeňského kraje v plném rozsahu pouze v rychlících a expresech objednávaných Ministerstvem dopravy,“ upřesňuje Pavel Purkart, specialista na železniční dopravu. V případě Českých drah bude možné jejich tarif využít do značné míry i pro cesty uvnitř kraje, ale cestující je povinen si takovou jízdenku zakoupit si v e-shopu ČD či aplikaci Můj vlak, jinak bude odbaven novým krajským tarifem. Jízdenky ČD jsou však v IDPK nepřestupné.

Akční předplatné
Akční předplatné je možné využívat v celém Plzeňském kraji, ve všech zónách IDPK (Integrované dopravy Plzeňského kraje), včetně těch přeshraničních. Neplatí ale přímo v Plzni. Cestující pro jízdu do Plzně mohou využít zlevněného předplatného pro vnější zónu, v samotné Plzni pak ale už zaplatí běžnou cenu.

Akční předplatné je vždy svázané s Plzeňskou kartou a je nutné mít ho dobité vždy alespoň tři dny před požadovaným termínem. Je možné ho zakoupit online přes e-shop Plzeňské karty, na prodejních místech Plzeňské karty nebo v bankomatech České spořitelny.

Pro zjištění a porovnání cen předplatného naleznete na webových stránkách www.idpk.cz aktualizovaný online kalkulátor, ve kterém půjde snadno a rychle vypočítat cena potřebného předplatného pro dané zóny, přes které cestující jezdí.

Spoje na zavolání
Spoje na zavolání pojedou až do odvolání bez nutnosti spoj objednat. O změně budeme včas informovat.

Veškeré aktuální informace naleznete na www.idpk.cz nebo na sociálních sítích Facebook a Instagram IDPK.cz